Fototerapie (světloléčba).

Fototerapie neboli světloléčba je v kožním lékařství hojně používána. Využívá efektu úzkopásmového ultrafialového záření (typ UVA, UVB). Světloléčba je vhodnou léčebnou metodou praktikovaná především ve speciálních dermatologických ordinacích. Využívá se jako součást léčby u chronických kožních chorob jako lupénka, ekzémy, lokalizovaná sklerodermie, mycosis fungoides, parapsoriasis, granuloma annulare, prurigo, ichtyosis apod.

Při světloléčbě je nutná přísná ochrana speciálními ochrannými brýlemi. Dávku určuje lékař a nastavuje se individuálně podle fototypu kůže. Průměrně se aplikuje 20 procedúr. Nepravidelné ozařování může způsobit snížení výsledného efektu.

Výhodou světloléčby ve zdravotnickém zařízení je sledování kumulace dávek UV záření, aby nedocházelo k negativním účinkům ultrafialového záření.

Fototerapie je hrazená ze zdravotního pojištění, nebolestivá a probíhá ambulantně.

Kontraindikace

Léčba je kontraindikována při výskytu kožních nádorů, onemocnění kůže způsobovaných sluncem, tzv. fotodermatózách, užívání léků s fotosenzibilizujícím účinkem a systémový lupus.

Celotělová fototerapeutická kabina

  • slouží ke světloléčbě snadno přístupných kožních projevů na těle.

Fototerapeutický hřeben UVB DermaPal

  • slouží především v těžko dostupných lokalitách jako jsou např. záhyby kůže, oblast genitálu, nehty, pokožka hlavy nebo podpaží.