Časté dotazy

Akutní stav (nutná a neodkladná péče)

Akutním stavem se rozumí zdravotní stav, který by mohl vést k ohrožení života nebo k závažnému zhoršení zdravotního stavu.

O tom, zda se jedná o akutní stav, rozhoduje pouze lékař (např. obvodní lékař, specialista) , ne pacient.

Kdo může provádět zákroky korektivní dermatologie?

Zákroky korektivní dermatologie může provádět dermatolog, korektivní dermatolog nebo plastický chirurg. Jedině tyto 3 lékařské specializace.

Musím se objednávat, když se chci jen zeptat, co mi je?

Ano. 

U kožního lékaře jsou jeho pracovním nástrojem jeho oči ve spojení s jeho znalostmi a zkušenostmi. Proto "pouhý pohled" je vysoce kvalifikovaný úkon. To znamená, že každé "pouhé podívání" je zároveň stanovení diagnózy, je nutné zavést léčbu a udělat záznam do karty. Na toto vše musí mít odborný lékař čas - proto je nutné objednání.

Mýty a pověry o melanomu!

Mýtus č.1: 

"Když si nechám znaménko vyříznout, zvrhne se nebo dojde k jeho rozsevu..."

Pokud šlo při chirurgickém odstranění skutečně o znaménko, vyříznutím se nezvrhne ani nerozseje. Pokud po zákroku dojde k rozsevu nebo zvrhnutí, tak se vyřezával již zhoubný útvar, ne znaménko. Tedy pacient již přišel k lékaři pozdě. Chirurgický zákrok byl pokus, aby nedošlo k rozšíření nádorových buněk do těla. Pacienta tedy nezahubil operační zákrok, ale jeho pozdní příchod k lékaři.

Mýtus č.2: 

"Znaménko se odbarvuje, mizí před očima. Můj obranný systém se s ním vyrovnal..."

Takováto proměna znaménka by pro nás měla být signálem k rychlé návštěvě kožního lékaře. Stejně tak, když znaménko mění tvar a velikost.

Mýtus č. 3: 

"Nebezpečnější jsou znaménka vystouplá nad okolní kůži než znaménka plochá..."

Při kožní kontrole je potřeba věnovat pozornost všem znaménkům. Vystouplá znaménka jsou sice nápadnější a kosmeticky rušivé, přitom však téměř nikdy se nezvrhávají v melanom. Na druhou stranu zcela ploché dysplastické névy jsou mnohem živější a maligní melanom z nich vzniká častěji. Takovéto rozdíly ale nejlépe posoudí zkušené oko kožního lékaře, popřípadě vyšetření digitálním dermatoskopem.

Mýtus č. 4: 

"Nebezpečné znaménko svědí, bolí a krvácí..."

Toto jsou již pozdní příznaky rozvoje maligního melanomu. Mezi první příznaky patří tzv. pravidlo ABCDE (A=asymetrie okrajů, B=okraj by měl být ostrý a pravidelný, C=barva tmavě hnědá až černá nebo nepravidelná není příznivé znamení, D=všímat si častěji znamének nad 5 mm v průměru, E=růst pigmentovaného znaménka do výšky. Pokud je znaménko nad úrovní kůže řadu let, nemusí znamenat nebezpečí).

Jaký je rozdíl mezi vyšetř. optickým a digitálním dermatoskopem?

Optický dermatoskop zvětšuje znaménko 10x a není možné udělat fotografický záznam pro další kontrolu.

Digitální dermatoskop zvětšuje znaménko až 50x, uchovává obrázek v dokumentaci pro další kontrolu a provádí automatické vyhodnocení rizikovosti znaménka.

Kdy je nejlepší doba pro kosmetické zákroky?

Nejvíce kosmetických zákroků se provádí v období od října do února, ev. března. Tedy v době, kdy nesvítí ostré slunce.

Hradí odstranění znamének CO2 laserem zdravotní pojišťovna?

Nehradí. Jde o nadstandardní výkon - hradí si ho sám pacient.

Co to je injekční vlasová mezoterapie?

Jedná se o vpravování tzv. vitamínových koktejlů přímo do pokožky hlavy.

Dochází k pozastavení řídnutí a padání vlasů, vlasy se přestávají ztenčovat. Metoda je vhodná pro muže i ženy.

Seznam informovaných souhlasů

  • Injekční lipolýza
  • Plazmaterapie
  • Excimer
  • Odstranění znamének CO2 laserem
  • Omlazení pleti frakčním CO2 laserem
  • Ošetření diodovým laserem při odchlupení a ošetření metličkových varixů nebo červených teček
  • Injekční vlasová mezoterapie
  • Omlazení pleti- rejuvenace (Filorga)
  • Chemický peeling ovocnými kyselinami
  • Vyplnění vrásek kyselinou hyaluronovu (Syapho Volume, Restylane, Teosyal)
  • Mikrojehličkování speciálním aplikačním perem DermicaPen Gold (ošetření jizev, omlazení, bělení)
  • Injekční mezoterapie k omlazení a hloubkové hydrataci pleti (Teosyal)


Negativní reverz a souhlas se sdělením informací o zdravotním stavu příbuzným.

Smí kosmetička v ČR aplikovat kyselinu hyaluronovou( výplň)?

V České republice mohou kyselinu hyaluronovou aplikovat pouze lékaři s odpovídajícím odborným vzděláním a specializací v oboru estetické medicíny.


Tuto zákonnou regulaci stanovuje zákon o zdravotních službách a je v souladu s mezinárodními standardy pro bezpečné provádění estetických procedur.


Kosmetičky v ČR tedy nemají oprávnění provádět injekční ošetření s kyselinou hyaluronovou ani jiné invazivní kosmetické procedury, které přesahují jejich kompetence a vzdělání.

Jaká mohou být rizika spojená s estetickými výkony? Co dělat v případě komplikací?

Každý zákrok může mít svá rizika jako je alergická reakce na použité látky, infekce, krvácení, nebo i trvalé změny na pokožce.


Proto je důležité vyhledat odborníka s odpovídajícím vzděláním, zkušenostmi a certifikacemi, který vám bude moci poskytnout kvalifikované poradenství a provést proceduru bezpečně.


V případě vzniku komplikací po estetickém výkonu je nejdůležitější okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.


Měli byste kontaktovat odborníka, který provedl proceduru, nebo v případě jeho nedostupnosti nebo neochoty pomoci, vyhledat jiného lékaře s odpovídajícím vzděláním a zkušenostmi v oboru estetické medicíny.


Pro snížení rizik při estetických výkonech je důležité dodržovat doporučení lékaře před procedurou, jako jsou omezení konzumace alkoholu, vyhnutí se užívání některých léků a také dodržovat pokyny k následné péči po proceduře. 

Jak řešit problematickou pleť - akné?

Mezi nejčastější zákroky, které mohou pomoci, patří čištění pleti ( mechanické nebo přístrojové), chemický peeling, dermabraze nebo laserové ošetření frakčním CO2 laserem. Nedílnou součástí je pravidelná péče o pleť a používání vhodných přípravků, nejlépe na doporučení lékaře.


Tyto metody pomáhají odstranit odumřelé kožní buňky, snížit množství kožního mazu a minimalizovat záněty.


Je však důležité si uvědomit, že tyto zákroky by měly být prováděny odborníky s odpovídajícím vzděláním a zkušenostmi.

Jaké techniky děláte na ošetření vrásek a pleti?

Výplně: 

Jde o injekční techniku s aplikací kyseliny hyaluronové, která se vyskytuje přirozeně v těle. Pomáhá vyplnit vrásky a poskytuje mladistvý vzhled. Nejčastěji se výplně aplikují do glabely (mračivka uprostřed čela), do nosoretních rýh a nad horní ret. Je možnost aplikovat i injekční mezoterapii do celého obličeje, krk, hrudník a na omlazení rukou.

Frakční CO2 laser: 

Laserová terapie může pomoci odstranit vrásky a zlepšit celkový vzhled kůže. Stimuluje tvorbu nových buněk a zlepšuje kvalitu kůže.

Chemický peeling: 

Chemický peeling pomáhá odstranit vrstvy kožních buněk a podporuje regeneraci kůže.

Tím se snižuje vzhled vrásek a zlepšuje celkový vzhled kůže.

Mikrojehličkování 

Obnovuje buňky, zlepšuje kvalitu pleti, vyhlazuje jemné vrásky, zpevňuje kontury obličeje a odstraňuje nežádoucí pigmentové skvrny. Spojuje aplikaci aktivních regeneračních látek a mikroskopického narušení tkáně pomocí velmi jemných jehliček.

Podtlakové čištění pleti

Podtlakové čištění pleti s diamantovou dermabrazí a aplikací liftingových sér, případně s hydratační maskou.

Každý člověk je však jiný a měl by být posouzen individuálně, aby se zvolila nejvhodnější metoda pro jeho konkrétní potřeby.


Je důležité diskutovat s odborníkem o různých možnostech a případných rizicích a vedlejších účincích jednotlivých metod.