Mýty a pověry o melanomu
Mýtus č.1: "Když si nechám znaménko vyříznout, zvrhne se nebo dojde k jeho rozsevu..."
Pokud šlo při chirurgickém odstranění skutečně o znaménko, vyříznutím se nezvrhne ani nerozseje. Pokud po zákroku dojde k rozsevu nebo zvrhnutí, tak se vyřezával již zhoubný útvar, ne znaménko. Tedy pacient již přišel k lékaři pozdě. Chirurgický zákrok byl pokus, aby nedošlo k rozšíření nádorových buněk do těla. Pacienta tedy nezahubil operační zákrok, ale jeho pozdní příchod k lékaři.
Mýtus č.2: Znaménko se odbarvuje, mizí před očima. Můj obranný systém se s ním vyrovnal...
Takováto proměna znaménka by pro nás měla být signálem k rychlé návštěvě kožního lékaře. Stejně tak, když znaménko mění tvar a velikost.
Mýtus č. 3: Nebezpečnější jsou znaménka vystouplá nad okolní kůži než znaménka plochá...
Při kožní kontrole je potřeba věnovat pozornost všem znaménkům. Vystouplá znaménka jsou sice nápadnější a kosmeticky rušivé, přitom však téměř nikdy se nezvrhávají v melanom. Na druhou stranu zcela ploché dysplastické névy jsou mnohem živější a maligní melanom z nich vzniká častěji. Takovéto rozdíly ale nejlépe posoudí zkušené oko kožního lékaře, popřípadě vyšetření digitálním dermatoskopem.
Mýtus č. 4: Nebezpečné znaménko svědí, bolí a krvácí...
Toto jsou již pozdní příznaky rozvoje maligního melanomu. Mezi první příznaky patří tzv. pravidlo ABCDE (A=asymetrie okrajů, B=okraj by měl být ostrý a pravidelný, C=barva tmavě hnědá až černá nebo nepravidelná není příznivé znamení, D=všímat si častěji znamének nad 5 mm v průměru, E=růst pigmentovaného znaménka do výšky. Pokud je znaménko nad úrovní kůže řadu let, nemusí znamenat nebezpečí).